obraz projekt

Genealogie: muzyka Pomorza Zachodniego / Spotkania śpiewacze

37702678_927465077456532_8924240629978890240_n

Fot. z archiwum rodzinnego Tamary Pukaluk.

Spotkania śpiewacze będą miały formułę warsztatów śpiewu, poświęconych stylistyce śpiewu tradycyjnego i szerzej – muzyce tradycyjnej Pomorza Zachodniego w jej współczesnym i historycznym kontekście. Pieśni, jakie staną się materiałem do pracy pochodzą z nagrań archiwalnych oraz prowadzonych przeze mnie od kilkunastu lat badań terenowych w różnych regionach Polski. Repertuar zostanie dopasowany do sytuacji oraz potrzeb uczestników – w nawiązaniu do tradycji regionów, z którymi czują się związani rodzinnie.

Będziemy się koncentrować na cechach stylowych (gwara, tembr, rytmika, zagadnienia intonacyjne, wariantowość melodii, ornamentyka), badać i rozwijać doświadczenie wspólnotowości śpiewu oraz przyglądać się zagadnieniom związanym z przekazem tradycji i jej funkcjonowaniem we wspólnocie sąsiedzkiej, w rodzinie i regionie. 

Przyjrzymy się – jeśli będą osoby tym zainteresowane – muzyce instrumentalnej i formom tanecznym.

Planowane są dwie sesje warsztatowe (w tym spotkanie poświęcone zagadnieniom pamieć rodzinnej i lokalnej w odniesieniu do przekazu tradycji), finałem pracy będzie wrześniowe Zgromadzenie – wspólne śpiewanie pieśni wraz z zaproszoną publicznością oraz wieczór opowieści.

Zapraszam osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym, kobiety i mężczyzn. Wiek uczestników: 18 +

Ilość miejsc ograniczona, można dołączać w trakcie spotkań po wysłaniu wcześniej zgłoszenia na podany niżej adres mailowy.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zaproszenie skierowane jest nie tylko do osób zaawansowanych w pracy wokalnej (np. członkinie i członkowie zespołów i grup muzycznych) ale do wszystkich, którzy lubią twórczo spędzać czas z innymi ludźmi.

Terminy:

I sesja warsztatowa: 6 – 7 sierpnia 2018, w godz. 18.00 – 21.00

II sesja warsztatowa i finał spotkań: przełom sierpnia i września 2018

Zajęcia odbywać się będą się w sali Pyrzyckiego Domu Kultury, Plac Wolności 3, Pyrzyce

Zgłoszenia / zapytania: 

ewa.gro.ska@gmail.com

Zapraszam!

Ewa Grochowska

Kim jestem i czym się zajmuję?

Info tutaj: https://drive.google.com/open?id=1rjtD5hk_Djz1pz1KhECPIIZMZFoZUwxtp9byd_Jb38U

Warsztaty są realizowane w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego / 2018

Współorganizatorzy:

Stowarzyszenie Fabryka Dobrego Czasuhttps://web.facebook.com/Stowarzyszenie-Fabryka-Dobrego-Czasu-176348102398493/

Pyrzycki Dom Kultury

https://web.facebook.com/Pyrzycki-Dom-Kultury-1639062186341225/

Informacja o projekcie:

https://drive.google.com/open?id=1JYocv6Sl9CMSjmkHqVUJWby_M01BbSK9F1tuyKieEg4

Więcej o pracy warsztatowej:

Warsztaty śpiewu tradycyjnego z elementami emisji i higieny głosu są dedykowane pracy nad techniką śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystyczną dla kultur tradycyjnych i wspólnot wiejskich. W programie zajęć znajdzie się praca nad emisją głosu, ekspresją głosowo – muzyczną, koordynacją fizyczno – oddechową, tembralnością i całą grupą zjawisk, związanych z formowaniem i artykulacją dźwięku, intonacją, energetyką, współbrzmieniem w grupie śpiewaczej. Dużo uwagi poświęcimy kształtowaniu prawidłowych i pożytecznych nawyków emisyjnych, ważnych nie tylko w śpiewie, ale także w codziennym posługiwaniu się aparatem mowy. Zajęcia są nie tylko procesem opanowywania konkretnego repertuaru pieśniowego, ale przede wszystkim pracą nad stylem wokalnym oraz poszerzaniem wiedzy o kompetencjach kulturowych, niezbędnych do zrozumienia specyfiki śpiewu wiejskiego, jego funkcjonalności i zawartości symbolicznej.

Głównym celem pracy jest przede wszystkim “rozśpiewanie” osób uczestniczących w zajęciach, przygotowanie do wejścia w specyfikę śpiewu tradycyjnego, zachęta do poznania i zgłębiania walorów swojego głosu oraz poznanie narzędzi pracy do dalszego indywidualnego rozwoju wokalnego.

Oczekiwania wobec uczestników: gotowość do uczenia się “ze słuchu” (bez zapisu nutowego), aktywny udział w ćwiczeniach emisyjnych i fizycznych oraz samodzielną praca poza planowymi godzinami zajęć. Mile widziany jest też dobry humor, odrobina dystansu do siebie samego i przyjazne nastawienie wobec innych uczestników zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *