jaworek-3

Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaworek”

Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaworek” powstał 24 stycznia 2005 r. w małej miejscowości Rzepnowo koło Pyrzyc. Inicjatorami założenia zespołu były mieszkanki Rzepnowa, z których część pochodzi z rejonu Gostynia, z tego też rejonu czerpane są teksty piosenek  Kierownikiem zespołu jest Pani Sołtys Rzepnowa – Lucyna Wilgocka, instruktorem Ryszard Głogowski. „Gdy słyszysz śpiew tam wejdź, tam dobre serca ludzie mają” – to motto  zespołu.

Po roku działalności „Jaworek” na przeglądzie wojewódzkim w Lipianach wyśpiewał a cappella wyróżnienie, był to pierwszy sukces potwierdzający słuszność obranej drogi. Poprzez występy na różnych festynach wiejskich, gminnych dożynkach i przeglądach zespół „Jaworek” dojrzał do spróbowania swoich możliwości na przeglądach ogólnopolskich. W roku 2010 na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie zespół „Jaworek” zdobył zaszczytny tytuł „Laureata”.  Sukces ten powtórzył jeszcze dwa razy. Po Szprotawie Zespół wystąpił na scenie w Kazimierzu Dolnym – tej najważniejszej świątyni Polskiego Folkloru – na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

W działalność zespołu wpisała się również organizacja koncertu Pieśni Maryjnych. Tradycyjnie co roku w maju Rada Sołecka, Spółdzielnia Socjalna „Pod Kasztanami” praz zespół „Jaworek” organizuje koncert, w którym biorą udział zespoły mające w swoim repertuarze pieśni maryjne z naszej Gminy i województwa.

Z inicjatywy zespołu został odtworzony strój ludowy wsi gostynińskiej oraz skansen. Bazowano przy tym na informacjach zebranych od mieszkańców pyrzyckiego i gostyńskiego powiatu. Skansen z antykami użytku codziennego, pochodzącymi z regionu gostyńskiego znajduje się w starej piwnicy, która stała się małym, aczkolwiek pięknym, muzeum etnograficznym.

Zespół założył również Stowarzyszenie Jaworek. Celem Stowarzyszenia jest m.in.:. promowanie działań związanych z rozwojem, restrukturyzacją i modernizacją wsi; kreowanie i promowanie tradycji pokoleń osadników z ziemi gostynińskiej, promowanie kultury regionalnej oraz dziedzictwa kulinarnego.